Objednejte si naše služby
Vyplňte všetky udaje a čaj donesieme na vašu adresu.
Ako si namiešať svoju vlastnú čajovú zmes
Keď sa venujeme bylinkám, je to zväčša náš koníček. Človek si kúpi zo dve knižky, ktoré popisujú to, na čo sú rastlinky dobré a vhodné, máme pár zaužívaných receptov, prípadne pár stránok o prírodnej medicíne, ktoré nás inšpirujú. Prírodou sa dá však liečiť aj viac do hĺbky, tak ako to kedysi robili naše babičky, ktoré nemali možnosť vybehnúť do lekárne s vernostnou kartou...Stačí poznať pár jednoduchých zásad a na drobné neduhy si môžete byť domácim bylinkárom aj sami. Veď predsa každá matka je tak trošku lekár, a čajoviny z obchodu sú namiešané univerzálne, prípadne nie sú kvalitné. Ak máte svoje bylinky a chcete si miešať vlastné čajíky, tu je jednoduchý návod ako:
Ak používate Našu Bylinkáreň
Keď píšeme o bylinkách, vždy sa snažíme poukázať na niekoľko zásadných vlastností bylín, resp. konkrétnych zložiek byliny, ktoré reagujú na naše telo. Napríklad: Nechtík lekársky – antiseptikum – protizápalový. Toto je tá najpodstatnejšia informácia, ktorú si v domácom používaní môžete vybrať z popisu bylín. Protizápalový, antibiotikum, uvoľňuje kŕče, je močopudný, stimuluje nervovú sústavu...
Pretože to vám pomôže dokonale skombinovať bylinky tak, aby vaša zmes pomohla celému procesu liečenia.
Zásady miešania bylín
Vždy sa budeme sústrediť na najdôležitejší symptóm, ktorý potrebujeme vyriešiť a budeme premýšľať nad jeho pôvodom a vlastnosťami.
Napríklad kašeľ. Zamyslíme sa nad tým, aký je to kašeľ a ako vznikol. Či je to astmatický kašeľ, alebo kašeľ z vírusovej, alebo bakteriálnej infekcie, či chronický kašeľ.
Na základe takéhoto domáceho rozboru zvolíme byliny. Napríklad ak ide o kašeľ z prechladnutia. To znamená, že je to vedľajší produkt infekcie a mali by sme sa radšej zamerať na to, ako posilniť telo a dodať mu potrebné živiny pre boj s vírusmi a podporili vylučovanie hlienov. Aby z nás doslova to prechladnutie "vyliezlo".
My by sme začali niečím, čo nám telo prečistí. Napríklad taká lipa, alebo baza (diuretikum). To znamená, že podporíme vylučovanie toxicity z tela. Do zmesi môžeme pridať napríklad zázvor (antivírusový, antibiotikum) , ktorý je vynikajúci v boji s vírusovými ochoreniami, je aj dobrým prírodným antibiotikom. A pridajme aj skorocel, ktorý podporí vykašliavanie (expektorans) a zregeneruje sliznicu. Ak máte doma medovku, tiež ju môžete pridať do zmesi, lebo vie pekne upokojiť nervovú sústavu (neurotonikum), nebude nám až tak veľmi prekážať to, že nás choroba zabrzdí v našich plánoch. Tiež upokojí dusivý kašeľ, a je rovnako antivirotikum. Ak sa vám počas prechladnutia vyhodí herpes, medovka je dokonalým tipom pre zlepšenie stavu. Vôbec nevadí, keď si do zmesi pridáme aj plody s obsahom vitamínu C, napríklad sušené čučoriedky, šípky, alebo plody rakytníku, či list ríbezle.
Pomery bylín v zmesi
Z bylín miešame také množstvá, aké potrebujeme. Ak miešame čajovú zmes na viac dní, s bylinkami šetriť nemusíme. Pomery jednotlivých bylín prispôsobujeme dôležitosti liečenia symptómu. Ak chceme viacej podporiť vykašliavanie, pridáme viacej skorocelu. Ak chceme podporiť viacej potenia sa, alebo prečistenia, pridáme viacej bazy, atď. Ostatné byliny v zmesi môžu byť v rovnakom pomere, alebo sa ich objem môže stupňovať podľa priradenej dôležitosti. Pomery v domácom ponímaní meriame čajovými, alebo polievkovými lyžicami. (Príklad: 2 PL skorocelu, 1 PL bazy, 1/2PL medovky. Bylinky dobre premiešame a bylinná zmes na mieru je hotová.)
Zásady miešania vlastnej čajovej zmesi
1. Zamyslíme sa nad pôvodom našich ťažkostí
2. Prezrieme zásoby byliniek v špajzi a premyslíme si ich vzájomne účinky a kombinácie na základe overeného zdroja, knižky o bylinkách.
3. Preveríme si zloženie a účinok jednotlivých bylín
4. Množstvá miešame podľa dôležitosti príznakov
Koľko druhov bylín v zmesi môžem použiť?
Vo fytoterapii neplatia presné zásady počtu druhov bylín v zmesi. Avšak, čím je problém akútnejší, tým menej byliniek v zmesi zmiešame, aby sme vyzdvihli ich silný účinok.
To znamená, že ak sa jedná o akútne ochorenie, napríklad chrípka, použijeme v zmesi 2-4 bylinky. Aj užívanie čajovej zmesi je intenzívnejšie a kratšie. Čaj pijeme 2-4x denne po dobu maximálne 6 dní.
Ak sa chceme zamerať na dlhodobejší, chronický problém, napríklad chronická bronchitída, tu miešame 8-10 sebe podobných bylín, aby sa ich účinok rozložil na dlhšie obdobie. Užívanie zmesi je menej intenzívne a dlhodobejšie. Čaj pijeme 1-2x denne 6 dní v týždni, potom si dáme 1 deň pauzu a takto môžeme pokračovať až 6 týždňov až do zlepšenia stavu.
Dávkovanie a nežiadúce účinky
Zdraví dospelí ľudia pijú vždy čaj v pomere 1čl sypanej zmesi na 250ml vody.
Deti do 3 rokov ¼ čl zmesi na 250ml vody
Deti od 3 rokov a ľudia nad 60 rokov 1/2čl zmesi na 250ml vody
Informáciu o nežiadúcich účinkoch bylín vždy nájdete v popise bylinky. Pozor na byliny s obsahom Alkaloidov, ktoré vo vysokých dávkach môžu pôsobiť toxicky.
Ak je bylinka nevhodná pre tehotné a dojčiace ženy, neznamená to automaticky, že je nevhodná, ale znamená to, že informácie o jej užívaní v tehotnosti nie sú zdokumentované, keďže toto je obdobie, kedy sa neexperimentuje, ani nehazarduje so zdravím. Ak je žena v tehotenstve nútená užívať ťažšie lieky, ktoré by chcela nahradiť bylinnou liečbou, môže sa poradiť s certifikovaným terapeutom, alebo farmaceutom.
Príklad čajovej zmesi pri sennej nádche
pŕhľava dvojdomá - lebo je antihistaminikum a metabolikum (podporuje látkovú výmenu)
Ibiš koreň, alebo sladovka hladkoplodá – lebo vyživujú sliznicu a upokojujú jej zápal
skorocel – podporuje vylučovanie hlienu
nechtík lekársky – uľavuje zápalovému procesu, ktorý nádcha vyvoláva
medovka lekárka – upokojuje nervovú sústavu a pretože je antivirotikum, zabraňuje vírusom, aby sa usadili na oslabenej sliznici
Ak máte príznak aj slzenie očí, môžete do zmesi pridať napríklad očianku rostkovovú, ktorá oči upokojí.
Domáce liečenie nie je ťažké. Jediné čo musíte, je zahĺbiť sa do problému a premýšľať nad priebehom ochorenia. Tak si dokážete identifikovať a vyskladať liečenie z prírody na mieru. Používajte knihy, staré babské rady a svoju intuíciu.z
zdroj :Ako si namiešať svoju vlastnú čajovú zmes (nasa-bylinkaren.sk)
ožte svůj text...